Poyraz Köyü Forumu

Poyraz Köyü Web Sitesi Poyraz.org Forumu
Sistem saati: Per Arl 13, 2018 11:29 am

Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Poyrazlıları tanıyalım - Hafız Zeki Yesin
İletiTarih: Per May 10, 2007 5:38 pm 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal May 01, 2007 3:44 pm
İleti: 139
Konum: Site Yöneticisi
Hafız Zeki Yesin (Doğumu 1901 vefatı 1944 )

Uzun boylu, açık mavi gözlü, sarı sakallı ve zayıfça idi. Babası Kalaycı ve Demir ustası Yusuf Efendi Kırşehir’den gelmiş. Yusuf Efendi Kırşehir’e dönmek isteyince Köyün Ağası Hacı Emin Ağa “biz sanatkâr adamı göndermeyiz” diyerek Molla Hüseyin’in kızı Ayşe Hanımla evlendiriyorlar.

Ağabeyi Mehmet (D. 1906 –Ö.1927) 1926’da seferberlikte askere çağrılmış. Topçu çavuşu olarak Erzurum’da Rus harbinde şehit olmuş. Hafız Zeki dedemiz 3. evliliğini Ayşe ninemizle yapmış. Beş kız ve bir oğlu olmuş. Kasket giyermiş. Geçimini palamut, tütün ve kalaycılıkla sağlarmış.

Hafız Zeki ağır başlı, mütebessim, saf, dünyayı umursamayan bir kişiliğe sahipti. Köyden 3 kişi Hüseyin Keserlerin dedesi olan Hafız Hüseyin Hoca’dan (gözleri ama imiş) Hafızlık dersi almışlar. Zeki dedemiz 1.5 yılda hıfzını tamamlamış. 1970’lerde köyün imamlığını yapan Hafız Ali Hoca 3 yılda bitirmiş. Diğer arkadaşları Şevket Keser ise bitirememiş.

Köydeki eski ilkokulun yanındaki medresede Fransızcaya kadar ders okumuşlar. 1925 – 1930’larda köyün camisinde iki saf cemaat (70-80 kişi) hafız ve hoca bulunurmuş. Köydeki medresede Bahri Hoca Efendi, Hacı Musa Hoca Efendi, Kamil Hoca Efendi, Hüseyin keser Hoca Efendi, Yahyaların Mehmet Hoca Efendi, Karacaların Hüseyin Hoca Efendi’ler yetişmiş.

Hafız Zeki kendisiyle ve çevresiyle barışık sakin ve sanatkâr birisiymiş. Çocukları severmiş.

Zeki dedemiz bir gün Salihli’ye buğday-arpa almaya gitmiş. Giderken Hafız Yaşar “Bana da al” diye 150 lira vermiş. 150 lira da kendisinin varmış. Saf dedemiz “önce öğle namazımı kılayım sonra alış-veriş yaparım” demiş. Salihli Merkez Camiinde abdest alıp namazını kılmış. Sonra bir bakmış 300 lira yerinde yok. Hırsızlar yürütmüş. Eli boş köye dönünce 300 liranın çalındığına üzülen Ayşe ninemiz “haydi kendi paramız neyse Hafız Yaşar Hoca’nın 150 lirasını nasıl ödeyeceğiz” diye çıkışmış. Saf dedemiz gayet sakin “ Sen ne üzülüyorsun, parayı çalan hırsız düşünsün, öbür tarafta nasıl hesap vereceğim diye” demiş.

Zeki dedemiz Salihliye gitmiş. O yıllarda Salihli’ye yayan olarak 3 günde gidilip-dönülürmüş. Dönüşte köyün yakınlarında Gökçe Dayla diye bilinen su kaynağından sıcaktan susayıp bolca soğuk su içmiş ve hastalanmış. 10-15 gün hasta yattıktan sonra 1944’de hakkın rahmetine kavuşmuş.

Torunu Mehmet Özcan


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye